IV. Oktató Védőnői Fórum

IV. Oktató Védőnői Fórum és I. Észak és Nyugat-Dunántúli Regionális Konferencia

A Magyar Védőnői Szolgálat több mint egy évszázada meghatározó része az egészségügyi ellátórendszernek, egyedülálló várandós-, anya-, gyermek-, családtámogató szolgáltatásként, 2015 óta hungarikum. A Széchenyi István Egyetem Egészség- és Sporttudományi Kara elkötelezett a védőnői hivatás jövőjének megalapozása mellett, képzési portfóliójában kiemelt szerepet tölt be a védőnőképzés.

IV_vedonoi_forum_2025_002.jpg

Ennek jegyében január 31-én karunk adott otthont a IV. Oktató Védőnői Fórumnak, amely a végzős hallgatók területi védőnői szakmai nagygyakorlatának bemutatására és a képzés továbbfejlesztésére fókuszált. Soósné Dr. Kiss Zsuzsanna habilitált egyetemi docens „A szakmai készségek fejlesztése, elvárások, oktató védőnői értékelési rendszer”, és Horváth Krisztina mestertanár „Praktikus tudnivalók a nagygyakorlatról” című előadásai után oktatóink és szakmentoraink a hallgatókkal közösen beszélték meg a szakmai gyakorlat legfontosabb elemeit, elvárásait és az oktató védőnői értékelési rendszer működését. Ezt követően került sor a szakmentorok és hallgatók bemutatkozására, és a hallgató- mentor személyes találkozására.

A rendezvény részeként első alkalommal valósult meg az I. Észak és Nyugat-Dunántúli Regionális Konferencia, amely a védőnői utánpótlás szakmai színvonalának erősítését helyezte fókuszba. A kerekasztal-beszélgetésen Juhász Anikó a Győr-Moson-Sopron vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház (PAEOK) Oktatási Iroda vezetője, Szabó Gina (Győr), Horváth Orsolya (Veszprém) és Pásztor Zsuzsanna (Tatabánya) vármegyei kollegiális védőnői mentorok osztották meg tapasztalataikat a szakmai kihívásokról és a mentorálás szerepéről.

2025-ben a Védőnői Szolgálat fennállásának 110. évfordulóját, valamint a győri védőnőképzés 4 éves jubileumát ünnepeljük, ami kiváló alkalmat teremt majd a hagyományok áttekintésére és a jövőbeli fejlesztési irányok meghatározására. Köszönjük valamennyi előadónak és résztvevőnek a tartalmas eszmecserét és az értékes szakmai hozzájárulást a rendezvényhez!

Soósné Dr. Kiss Zsuzsanna PhD, habilitált egyetemi docens, szakfelelőst kérdeztük a védőnői hivatás szakmai fontosságáról, karunk képzéséről és a hivatástudatról.

Milyen szerepet tölt be a védőnői hivatás az egészségügyben?

A védőnői szolgáltatás az egészségügyi alapellátás keretében, teljes országos lefedettséggel biztosít szakmai támogatást minden gyermeket váró és nevelő családnak. A védőnői gondozás a nőkre, az édesanyákra, a gyermekekre, és napjainkban már az édesapákra, a család egészére fókuszál. A védőnői tevékenység az egyének, családok és a gyermekközösségek (bölcsődés, óvodás, általános és középiskolás gyermekek) folyamatos egészségügyi gondozását, és a betegségek megelőzését célozza meg, szűrővizsgálatokkal, védőoltásokkal, egészségfejlesztő tevékenységekkel, tanácsadással, családgondozással. Valóban nagyon büszkék vagyunk a világban egyedülálló szolgáltatásra, hálásak vagyunk az elődöknek ezen egészségügyi szolgáltatás megalapításért, a folyamatos megújulásért, és az aktuális kihívásokat szem előtt tartva, mi is dolgozunk a védőnői szolgáltatások és védőnőképzés fejlesztésén.

IV_vedonoi_forum_2025_001.jpg

Hogyan járul hozzá egyetemünk ehhez?

A Széchenyi István Egyetem 5 évvel ezelőtt döntött úgy, hogy a már meglevő, tradicionális egészségtudományi képzései (ápoló- és szülésznőképzés) mellett elindítja a védőnőképzést. Nagy örömünkre, sikeres akkreditációs folyamatot követően, az Egészség- és Sporttudományi Kar, Egészségtudományi Tanszék gondozásában, a 2021/2022. tanév őszi félévében, 20 hallgatóval elindult Egyetemünkön a védőnőképzés (hivatalosan: Egészségügyi gondozás és prevenció (Health Care and Disease Prevention) alap (BSc) fokozat, Védőnő (Health Visitor) szakirány), teljes idejű (nappali) képzési keretek között. Nagyon sok munkával, gyorsan eltelt a védőnőképzés 8 féléve. Már ott tartunk, hogy egyetemi oktatóként izgatottan várjuk az első győri, „Széchenyi-s” védőnőhallgató évfolyam 2025. év nyár eleji Záróvizsgáját, egyúttal remélve hallgatóink helytállását és sikeres munkába állását is. Az Egyetem a megalapítástól folyamatosan támogatta/támogatja a védőnőképzést, a képzésfejlesztési elképzeléseket. Csak így érthettük el, hogy az ország legfiatalabb, hatodikként megalakult egyetemi védőnőképző helyeként, a 4 év alatt a Dunántúl legjelentősebb védőnőképző helyévé váltunk.

Miért választják a hallgatók a mi képzésünket?

A hallgatókkal a képzés elején kitöltött kérdőíves felmérésből az derül ki, hogy a védőnőképzést jellemzően azért választják, mert szeretik a gyermekeket, szeretnének az édesanyákkal, családokkal foglalkozni, az egészségük megóvásában a segítségükre lenni.

Hogy miért a mi képzésünket választják?

Családias légkörben dolgozunk, minden hallgatót személyesen ismernek a szakismereti tantárgyakat oktató kollegák. A hallgatóinkkal együtt haladunk a cél felé, magas színvonalat kitűzve, abból nem engedve. Az a hitvallásunk, hogy a gyermekekkel, szülőkkel, családokkal folyó munkát csak így szabad és lehet végezni, és ezt minden hallgatónktól megköveteljük. Ehhez viszont minden segítséget megadunk a leendő védőnőknek. Igy dolgozunk a hallgatóinkkal, erre vonatkozóan „kötünk szerződést” velük a belépéskor, a képzés indulásakor, és folyamatosan ezt képviselve dolgozunk velük.

Az Egyetem, az egyetemi dolgozók általános szemlélete is célorientált és hallgatóbarát.

Úgy látjuk, szeretnek nálunk tanulni a védőnő hallgatók. Sikereik is vannak, lemorzsolódó hallgatónk szinte nincsen. A legtehetségesebbek az országos megmérettetéseken is kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, ezzel is tovább viszik jó hírünket. Több hallgatónk a tanulás mellett munkát is vállal, amit támogatunk, hisz ez is az érésüket, a későbbi felelősségteljes védőnői munkavégzést segíti elő.

Azt is tanítjuk hallgatóinknak, hogy a tanulás mellett kell, hogy jusson idő a feltöltődésre, regenerálódásra. A pezsgő Széchenyis-s egyetemi hallgatói élet, Győr város magas színvonalú kulturális programjai is okként szerepelnek, hogy az ország minden részéről, szívesen jönnek hozzánk tanulni a fiatalok, és egyre többen választanak bennünket.

A Széchenyi István Egyetem továbbra is elkötelezett a védőnőképzés folyamatos megújítása és a szakmai közösségek támogatása mellett. Köszönjük valamennyi előadónak és résztvevőnek az értékes gondolatokat és együttműködést!

IV_vedonoi_forum_2025_003.jpg

Eseménynaptár

Nincs megjelenítendő esemény!