Kutatások

Az Egészség és Sporttudományi Karon 5 olyan kutatócsoport működik, amelyek az Egészségpszichológia tudományterületén végeznek kutatásokat:

1. Egészség- és Sport Pszichofiziológia Kutatócsoport, melynek vezetője az Egészségpszichológia mesterszak szakfelelőse, Prof. Dr. Szabó Attila, az MTA doktora. Jelenleg a Kutatócsoportnak 12 tagja van (közülük 9 fő rendelkezik minimálisan PhD fokozattal, 2 egyetemi tanár, 1 habilitált docens). A kutatást segíti 2 PhD-hallgató, illetve 1-1 kutatási- illetve projektasszisztens. 30 egészségtudományi alapszakos hallgató vesz részt a munkában. TDK dolgozatok benyújtására is sor került a témában.

A Kutatócsoport célja megismerni, vizsgálni és fejleszteni az áthajló korú, az idősödő és az idős korosztály szomatikus és mentális egészségét, a kognitív és motoros képességeit, az izomerőt, a primitív reflexprofilját és a keringési rendszerét. Az Egyetem fejlesztési céljaihoz illeszkedve vállalja a Kutatócsoport a Tudományos és KFI Stratégia által meghatározott feladatokat:

      • nemzetközi kapcsolatok bővítése, új kapcsolatok megalapozása és kutatóhálózat létrehozása,
      • tudományos munkatársak publikációs tevékenységének erősítése,
      • konferenciasorozat elindítása, publikálási lehetőségek megteremtése.

További fontos eredmény, hogy kutatási eredmények Scopus-indexált publikálása hozzájárul az egyetem nemzetközi láthatóságának növeléséhez, a nemzetközi kapcsolatok erősödéséhez. Jelentősnek tartjuk továbbá a PhD-hallgatók, kutatók bevonását a kutatásokba, valamint a hallgatók részvételének támogatását a TDK munkában.

2. NIRSport Kutatócsoport: a fennmaradt vagy visszatérő primitív reflexekkel foglalkozik. A primitív reflexek az élet első másfél-két évében megjelenő automatikus válaszok, melyek segítik a túlélést. Az agykéreg érési folyamatának köszönhetően fokozatosan gátlás alá kerülnek. Ha ez nem történik meg, akkor a fennmaradt reflexek összetételétől függően számos pszichés problémával állhatnak kapcsolatban, ezek vizsgálatával foglalkozik a csoport. Azonban, ha a reflexeknek az agykéreggel való kapcsolatát, a kérgi folyamatokkal kapcsolatos viszonyát vizsgáljuk, olyan képalkotó eljárásra van szükség, amely mobil, valós idejű aktivitást mutat, használható bármely életkorban és noninvazív. Erre alkalmas a NIRSport2 készülék. 
A NIRSport2 eszköz használata számos kutatási formát tesz lehetővé, (cross-sectional, longitudinal, case-control study, cohort study, intervention study, case study, scoping study,stb.) Ezek lehetőséget biztosíthatnak a kutatási eredmények Scopus-indexált publikálásán keresztül a Széchenyi Egyetem nemzetközi láthatóságának növeléséhez, a nemzetközi kapcsolatok erősödéséhez. Itt is fontos és szükséges a PhD-hallgatók, más kutatók bevonása a kutatásokba, valamint a hallgatók részvételének támogatása a TDK munkában. 
A Kutatócsoport tagjai között van az Egészségpszichológia mesterszak szakfelelőse, Prof. Dr. Szabó Attila, az MTA doktora valamint a Kar 3 oktatója (2 docens és 1 adjunktus, PhD fokozattal rendelkeznek) valamint PhD. hallgatók.

3. Szomatoform kutatócsoport: Kutatócsoportunk elkötelezett a szomatoform betegségek interdiszciplináris vizsgálata mellett, melynek kutatása során alkalmazza a pszichofiziológia orvosi és neurotechnológiai eszközeit. Célunk, hogy átfogóan feltárjuk és megértsük a szomatoform betegségek komplex pathomechanizmusát, valamint lehetséges etiológiáját, továbbá tudományos eredményekkel segítsük a hatásos terápiák fejlődését.

4. Trauma és fájdalom pszichofiziológiája kutatócsoport: A kutatócsoport elkötelezte magát a test és az elme közötti bonyolult kölcsönhatás feltárása mellett, kihívásokkal teli életkörülmények és a reziliencia kapcsolatában. Fókuszunkban különböző pszichofiziológiai tanulmányok végzése áll, amelyek célja a traumatikus élmények emberi szervezetre gyakorolt hatásának feltárása, valamint a krónikus betegségekkel kapcsolatos lehetséges patomechanizmusok feltárása.

A Szomatomorf és a Trauma kutatócsoportok tagjai között a Kart 2 oktatónk (1 docens és 1 adjunktus, mindketten PhD. fokozattal rendelkeznek), 1 PhD. hallgató és 2 asszisztens képviseli

5. Reziliencia a sportban kutatócsoport: Kutatásainkkal, multidiszciplináris megközelítésünkkel arra keressük a választ, hogy a látvány-csapatsportokban, illetve azok utánpótlásképzési rendszereiben mi tesz vagy tehet rezilienssé

(1) egy sportolót, egy edzőt, valamint a kettőjük együttműködését,
(2) egy klubot, annak vezetői- és szakmai közösségét, nem utolsó sorban a játékos-szülő-szurkoló kapcsolatot,
(3) egy csapatsportágat az intézményrendszerének működésén, a tagságának tudatosan szervezett közös munkáján keresztül.

Karunról 5 PhD. fokozattal rendelkező oktató vesz részt a kutatásban.

 

Eseménynaptár

Nincs megjelenítendő esemény!